najúprimnejšia láska je láska zvierat


Chované druhy

Papagáj Sivý 

Africký papagáj, 33 cm veľký, veľmi učenlivý na imitovanie ľudskej reči a napodobovanie rôznych zvukov. Dožíva sa vysokého veku 50 - 80 rokov. Považuje sa za jedného z najinteligentnejšieho papagája na svete. Niektoré jedince sa dokážu naučiť až 150 - 200 slov. Živí sa zrnom pre veľké papagáje, ovocím a zeleninou. Pokiaľ sa rozhodnete pre tohto papagája, určite urobíte dobre keď si kúpite umelo odchované mláďa.

 
Ara Arakanga

Ara arakanga dosahuje priemernú veľkosť 85 cm. Je jedným s najpestrofarebnejších papagájov z rodu ár. Jej celkovému zafarbeniu dominuje šarlátovo červená farba. Rozlišujú sa dve formy, stredoamerická a juhoamerická (na foto stredoamerická forma-mexická).Chov týchto ár vyžaduje veľkú starostlivosť a taktiež nejaké skúsenosti v chove. Tieto papagáje sú dosť hlučné, potrebujú veľkú volieru, kde sa vyníma ich krása. Živia sa zrnom pre veľké papagáje, ovocím a rôznymi druhmi orechov.

   
Ara ararauna

Americký papagáj veľkosti približne 85.cm sa dožíva cca:50.rokov. Napriek svojej veľkosti, býva tento papagáj dobrým spoločníkom domácnosti, keď je ručne dokŕmený. No pri kúpe tohto papagája do bytu si treba dobre zvážiť čo všetko tento papagáj potrebuje. Treba mu zadovážiť veľkú klietku pre aru, špecialne krmivo pre ary s obsahom rôznych orechov. Samozrejme že vyžaduje aj množstvo ovocia a zeleniny ako ostatné papagáje. Pokiaľ sa rozhodnete pre tohto papagája, preštudujte si pred kúpou nejakú literatúru!

Kakadu rúžový

Kakadu ružový je Austrálsky papagáj, patrí medzi najkľudnejšie kakadu z čeľade. Meria cca 35 cm. Je to papagáj, ktorý sa veľmi rád pohybuje po zemi. Nepatrí medzi veľmi deštruktívne papagáje. Veľmi dôležité je, že je dosť náchylní na tučnotu, preto sa musí kŕmiť čo najmenej tučnými semenami ako je slnečnica a pod. Treba mu podávať zmes zrnín s malým obsahom slnečnice, doplnením ovocím a zeleninou. Veľmi obľubuje senegalské proso v klasoch, čo je veľmi výživné. Ak je kakadu ružový ručne dokŕmený, môže byť dobrý spoločník človeka.

 
Papagáj karmínový

Veľkosť papagája karmínového je 36-40.cm. Pochádza z Papua-Nová Guinea, kde žije v pralesoch. Jedná sa o volierového papagája. Živí sa rôznymi semenami, ovocím, zeleninou, no nepohrdne ani múčnymi červami. Je to veľmi pekne sfarbený papagáj, podobný druhu kráľovský. Znáška 2-4 vajíčka.

 


Klietka a jej vybavenie

Papagáje rady šplhajú po klietke na čo je potrebná klietka s vodorovnými aj zvislými mrežami. Klietky len so zvislými mrežami ako napríklad tzv. guľaté klietky nie sú preto vhodné. Mala by byť min. 2x taká veľká aký je papagáj , aby mohol rozprestrieť krídla.
Klietka by mala byť stále na rovnakom mieste. Nemala by byť umiestnená v tme ale ani hned pri okne , kam priamo svieti slnko. Mala by byť vo výške cca 1,5m aby sa papagáj cítil bezpečne.
Najvhodnejšou podstielkou je piesok , ktorý obsahuje minerály , ktoré papagáje rady zobú. Menej vhodné sú piliny ktoré obsahujú prach a môže narušiť zdravie papagája.
Nemala by chýbať miska na krmivo , čím väčší papagaáj tým väčšia a pevnejšia miska , aby sa rýchlo nepoškodila. Ďalej nesmú chýbať bydlá, konáre a stromi na šplhanie. Pre väčšie vtáky hrubšie konáre , pre menšie tenšie a nesmú byť z plastu aby ich papagáj po rozštiepení nezožral a nezahynul. Na obrusovanie drápov a zobáku je vhodná sépiová kosť.